Обережно Stress!


Обережно Stress!

 

Весна – чудова пора року, пора відновлення, очікування теплого літа, відпустки, приємних емоцій. Але весна дуже часто пов’язана з  загостренням постстресових станів, обумовлених короткими зимовими днями, перенесеними вірусними хворобами та іншими негативними обставинами. Що ж є – стрес?

Стрес (від англ. stress – тиск, напор, гніт, навантаження, напруження) – це відповідна реакція організму на фізичний або психологічний вплив, що порушує емоційний спокій та рівновагу людини.

Достатньо часто стресові стани маскують різні соматичні хвороби, або стають стартом інших захворювань в тому числі онкологічних. Тому це проблема дуже важлива, яка потребує уваги не тільки самої людини, а і медичних працівників різного фаху.

Із сучасних позицій: стрес – це процес адаптації людини під впливом зовнішніх або внутрішніх факторів. До цього процесу залучається велика кількість систем для координації  адаптивної відповіді на різних рівнях. Насамперед  реагують ендокринна, імунна та  вегетативна нервова системи.

У разі неуспішної адаптивної реакції зазвичай порушуються  функціонування цих систем із подальшим формуванням психічних (депресія, тривога, синдром вигорання тощо) та соматичних кардіоваскулярних, метаболічних, гастроентеральних) захворювань.

Стрес є фізіологічною реакцією організму на вимоги зовнішнього середовища або на шкідливий вплив. Такі процеси можуть сприяти розвитку і вдосконаленню функціональних систем або викликати (за певних умов) психічні або соматичні захворювання.

На рівень стресу мають вплив гендерні особливості: так чоловіки мають кращій контроль емоцій, менше переживань, менше емоційних розладів, а помирають від них частіше (бережемо чоловіків!!!); жінки більше переживають, мають більше надмірні емоційні реакції, а помирають від них менше (завдяки охороннім гормональним естрогенним фоном).

Під дією стресу запускається реакція боротьби або втечі.

Стрес відбувається за законом «тріади змін»:

І стадія – реакція тривоги.

ІІ стадія – спротив (або адаптація).

ІІІ  - стадія виснаження.

Реакція на стрес залежить від низки певних факторів, а саме: часу, індивідуальної чутливісті, передбачуваністі, а також стресостійкості.

Діти, які ростуть з більшою материнською турботою, краще справляються зі стресами у школі і в подальшому у зоні надзвичайних дій.

Жорстка поведінка з дітьми призводить до вкрай низької стресостійкості.

У літньому і особливо в старечому віці, здатність організму до адаптації знижується. Це обумовлено і поступовим зниженням функціональних резервів організму і віковим ослабленням нейрогуморальної регуляції фізіологічних систем.

Допомогу людям зі стресом надають психологи, психотерапевти, фахівці інших спеціальностей, а також існують деякі лабораторні біомаркери стресу (адреналін, норадреналін, кортизол, альдостерон, дофамин, загальний холестерин, дефіцит магнію та інші). Спланувати об’єм обстеження та лікування може тільки лікар.

 

Цім невеликим меседжем хотілось привернути увагу до такої важливої соціально-медичної проблеми, як СТРЕС.

Хотілось би побажати нашим читачам здоров'я, вирішення проблем. Гарної Вам Весни!

Теплого щасливого Великодня!

Пам'ятайте, що з любим питанням на Вас чекають у нашому Центру планування сім’ї та репродукції людини обласного Перинатального центру.

 

З повагою, лікар гінеколог-ендокринолог вищої категорії Ломазова Т.Я.

Comments